اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

آموزش بافت کلاه بافتنی دخترانه گرم و شیک با قلاب

در این ساختنی آموزش بافت یک کلاه بافتنی دخترانه را یاد می‌گیرید. بافت کلاه با این الگو کار سختی نیست اما نیاز به آشنایی با قلاب بافی و گره‌های اصلی دارد. این کلاه بافتنی دخترانه بخاطر تنگ بودن، گرمای زیادی هم دارد و بسیار راحت است.با کارخونک همراه شوید.

Cloche Hat 1 - آموزش بافت کلاه بافتنی دخترانه گرم و شیک با قلاب
کلاه بافتنی دخترانه کلاسیک ببافید

ما از دو رنگ خاکستری و مشکی برای بافت کلاه استفاده کردیم اما شما می‌توانید همین الگو را با ترکیب رنگ‌های دیگر امتحان کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

Cloche Hat 2 - آموزش بافت کلاه بافتنی دخترانه گرم و شیک با قلاب
وسایل مورد نیاز
  • میل گرد یا سیمی‌۵٫۵ میلیمتری
  • کاموای مشکی
  • کاموای خاکستری
  • سوزن کاموا
  • مارکر قلاب بافی
  • اسپری آب
  • سوزن ته گرد
  • سر فومی‌– یا هر چیز گرد دیگری که با آن بتوانید بالای کلاه را شکل بدهید.

گام دوم: قسمت مشکی کلاه را ببافید

با نخ مشکی روی میل گرد ۱۳۰ تا سر بیاندازید و بهم وصل کنید تا گرد بشود.

ردیف یک: یکی از زیر و یکی از رو ببافید تا دور حلقه تمام بشود. سر ردیف را با مارکر علامت بگذارید تا بعداً کارتان ساده تر بشود.

ردیف دو: یکی از رو و یکی از زیر ببافید تا دور حلقه تمام بشود. به این ترتیب حاشیه تنگ پایین کلاه بافتنی شکل می‌گیرد.ردیف یک و دو را سه بار دیگر تکرار کنید تا تعداد ردیف‌ها به شش تا برسد.

ردیف هفت: دو بافت زیر متصل بهم، یک بافت زیر، یک بافت رو، یک بافت زیر، یک بافت رو بزنید. اینکار را ۱۵ بار تکرار کنید. قسمت باقیمانده حلقه را با بافت دانه (یکی زیر، یکی رو) کامل کنید. حالا باید ۱۱۵۵ گره روی میل داشته باشید. اگر از مارکر برای علامت گذاری استفاده کنید، دیگر لازم نیست ردیف‌ها و گره‌ها را بشمارید.

ردیف هشت-سیزده: ردیف یک و دو را سه بار دیگر تکرار کنید (شش ردیف دیگر).

ردیف چهارده: دو بافت زیر متصل بهم، یک بافت زیر، یک بافت رو، یک بافت زیر، یک بافت رو بزنید. اینکار را ۱۵ بار تکرار کنید. حالا باید ۱۰۰۰ گره روی میل داشته باشید.

ردیف پانزده – بیست و یک: ردیف یک و دو را سه بار دیگر تکرار کنید (شش ردیف دیگر).حالا لبه کلاه بافتنی کامل شده و از اینجا به بعد کارتان ساده تر می‌شود.چهل و چهار ردیف با بافت معمولی ببافید تا سطح صاف کلاه شکل بگیرد.

ردیف چهل و پنج: سه تا از زیر ببافید، دو تا از زیر ببافید و بهم وصل کنید. روی کل ردیف گره‌های کاهش بزنید و گره‌ها را کم کنید.

ردیف چهل و شش: کل ردیف را از زیر ببافید.

ردیف چهل و هفت: دوتا از زیر ببافید، دوتا از رو ببافید و بهم وصل کنید (کل ردیف).

ردیف چهل و هشت: کل ردیف را از زیر ببافید.

ردیف چهل و نه: یکی از زیر ببافید، دوتا از رو ببافید و بهم وصل کنید (کل ردیف).

ردیف پنجاه: کل ردیف را از زیر ببافید.

ردیف پنجاه و یک: دوتا از رو ببافید و بهم وصل کنید (کل ردیف).

ردیف پنجاه و دو: کل ردیف را از زیر ببافید.

ردیف پنجاه و سه: دوتا از رو ببافید و بهم وصل کنید (کل ردیف).

ردیف پنجاه و چهار: کل ردیف را از زیر ببافید.

کاموا را ببرید، ۳۰ سانتیمتر آزاد بگذارید، تمام گره‌ها را به نخ بکشید و نخ را محکم بکشید.حالا یک کلاه ساده مشکی دارید که کمی‌بزرگ تر از حالت عادی به نظر می‌رسد.

گام سوم: نوار خاکستری را اضافه کنید

شروع بافت نوار خاکستری کلاه کمی‌سخت است اما با کمی‌دقت، آسان می‌شود.بیست ردیف از بالای حاشیه کلاه بشمارید. همانطور که در تصویر می‌بینید، ۱۰۰ گره در این ردیف بشمارید. از این نقطه شروع به بافت ۲۰ ردیف با کاموای خاکستری کنید.سپس گره‌ها را کور کنید.حالا یک کلاه بافتنی خیلی بزرگ و تقریباً بدقواره دارید و باید آن را شکل بدهید.

گام چهارم: کلاه را شکل بدهید

یک سطل را با گرمترین آبی که دست تان تحمل می‌کند، پر کنید و کمی‌صابون داخلش بریزید. حالا کلاه را داخل سطل آب بگذارید و آن را کاملاً به آب آغشته کنید. کلاه را چنگ بزنید، در آب تکان بدهید و سپس بچلانید تا آبش کاملاً گرفته بشود.

سپس با یک حوله آب اضافی کلاه را بگیرید تا چکه نکند.

حالا کلاه را روی یک سر فومی‌یا هر چیز گرد دیگری که دارید، قرار بدهید. کلاه را با سوزن ته گرد یا سنجاق به سر فومی‌وصل کنید. قسمت خاکستری را کاملاً روی سر فومی‌صاف کنید و با سنجاق شکلش را ثابت کنید. یک قسمت حاشیه کلاه را تا نوار خاکستری بالا بیاورید و با سنجاق آن را ثابت کنید. حالا صبر کنید تا کلاه خشک بشود.بعد از خشک شدن هنوز هم کلاه کمی‌بزرگ است. قسمت خاکستری را به بالای حاشیه کوک بزنید (به تصاویر دقت کنید). حالا می‌توانید دنباله‌ها را رفو کنید.با سنجاق جلوی حاشیه کلاه را به سمت بالا بکشید.حالا با اسپری آب به بیرون و داخل کلاه آب بپاشید و آن را داخل خشک کن با حرارت بالا بیاندازید. هر ۵ دقیقه یکبار کلاه را چک کنید و هربار به اندازه سرتان جمع شده بود، کار را متوقف کنید.

کلاه بافتنی آماده است

Cloche Hat 22 - آموزش بافت کلاه بافتنی دخترانه گرم و شیک با قلاب
کلاه بافتنی آماده است

بعد از بیرون آوردن کلاه از خشک کن، کلاه دیگر گشاد نخواهد بود و به مراتب صاف تر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *