اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

نداشتن شبکه ملی اطلاعات همان استعمار فرانوست/ رشد تنها ۳۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات در طی ۲۰سال

live post min3 1024x1024 - نداشتن شبکه ملی اطلاعات همان استعمار فرانوست/ رشد تنها ۳۰ درصدی  شبکه ملی اطلاعات در طی ۲۰سال

گفت و گوی زنده اینستاگرامی شب گذشته  با حضور محمد جواد نوروزی دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی و سید علیرضا آل داوود کارشناس رسانه با موضوع شبکه ملی اطلاعات برگزار شد.

در این گفتگوی یک ساعته ابتدا ال داوود تعریفی از شبکه ملی اطلاعات ارائه داد و اظهار کرد: در تعریف شبکه ملی اطلاعات می توانیم بگوییم که این شبکه پروژه‌ای برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی در ایران است.

وی گفت: همه کشورهای جهان و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس و رژیم اشغالگر قدس دارای شبکه ملی اطلاعات هستند.

ال داوود در پاسخ به این پرسش نوروزی که آیا اینترنت هم جزو این شبکه محسوب می شود و یا صرفا بحث زیرساختها و نرم افزارها در این حوزه مطرح است بیان کرد:

تمام خدمات اینترنتی از موتورهای جستجوگر تا برنامه ها و طرحههای دولت الکترونیک و همچنین شبکه زیر ساختی، مسیر یابها همه جزو این شبکه محسوب می شوند.

وی توضیح داد: در حال حاضر سرورهای خارجی در داخل کشور قابل ردیابی نیستند و اگر فعالیتهای اینترنتی خود را از طریق سرورهای داخلی انجام دهیم قابل ردیابی و مسیریابی است.

وی گفت: بسیاری از خدمات بانکی که با شبکه داخلی انجام می شود بین سرور تلفن همراه و سرور داخلی بانک انجام می شود  که قابل مسیر یابی است و این اطلاعات به بیرون درز نمی کند اما اگر با سرورهای خارجی صورت می گرفت این اطلاعات ابتدا به سرویسهای امنیتی امریکا منتقل و از آنجا قابل ردیابی بود.

وی افزود: بسیاری از محدودیتهای که اینستاگرام و شبکه های خارجی امروز در قبال ما انجام می دهند محصول همین دسترسی ها و ردیابی است و آنها  تعیین می کنند چه محتواهایی را در داخل کشور ما می توانیم تولید کنیم یا نه!

این کارشناس رسانه بیان کرد: شبکه ملی اطلاعات ارتباط مستقیمی با استقلال کشورها دارد و چون استقلال برای کشورهای جهان مهم بوده به ایجاد این شبکه اقدام کرده اند.

سپس دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی این سوال را مطرح کرد که اگر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود آیا آمریکا می تواند باز دخالتی در این حوزه داشته باشد که ال داوود پاسخ داد: اگر شبکه ملی اطلاعات به شکل واقعی شکل بگیرد امکان چنین کاری از سوی امریکا وجود ندارد.

 

ال داوود گفت: آمریکا هرگز ما را در مسئله اینترنت تحریم نخواهد کرد چرا که با اطلاعاتی که از شبکه ها و پیام رسانها از مردم ما بوجود می اورد می تواند در جنگ شناختی و ذائقه شناسی علیه ما استفاده کند و در واقع به دست خودمان یگان سایبری دشمن را تجهیز کرده ایم و بدون هیچ زحمتی اطلاعات را در اختیار آنها قرار می دهیم.

 

سپس ال داوود در پاسخ به نوروزی که آیا این امکان وجود دارد با وجود شبکه ملی اطلاعات ارتباط ما مانند کره شمالی با جهان خارج قطع شود گفت؟ بسیاری از کشورها از جمله امریکا با وجود اینکه شبکه جهانی اینترنت را در اختیار دارد به این سمت روی آورده و  اینکه می بینیم بسیاری از حوادث و بحرانهای این کشورها سریعتر از جاهای دیگر حل می شود و یا خبری به بیرون منتقل نمی شود به خاطر کنترل اوضاع با شبکه داخلی است.

وی ادامه داد: این کشورها اجازه نمی دهند فیک نیوزها بار روانی بر مردم تحمیل کنند از این رو کنترل شرایط و اوضاع راحت تر خواهد بود.

ال داوود گفت: گاهی اوقات ممکن است کاربران کشورهایی که شبکه ملی اطلاعات دارند با شبکه های جهانی مانند اینستاگرام با مخاطبین ارتباط برقرار کنند اما این کشورها برای آن شبکه ها قوانینی را اتخاذ می کنند که باید در چارچوب آن عمل کنند.

وی توضیح داد: این کشورها به شبکه ای مانند اینستاگرام اجازه می دهند صرفا در صورت پرداخت مالیات، در اختیار دادن سرور و عمل طبق قانون آن کشورها فعالیت کنند.

کارشناس رسانه بیان کرد: اینکه وقتی اینترنت در کشور ما قطع شود ما نتوانیم حتی فعالیتهای اینترنتی داخلی خود را انجام دهیم مانند تجربه تلخی که در زمان قطعی اینترنت در فتنه ۸۸ رخ داد، در واقع نوعی استعمار فرانو است.

نوروزی از ال داوود این سوال را پرسید که چرا شبکه ملی تاکنون رشد محسوسی نداشته و ال داوود پاسخ داد: جریان نفوذ، جریان انحرافی و لیبرال باعث شدند این شبکه در کشور رشد نکند و از سال ۷۹ تاکنون که رهبر معظم انقلاب به این مسئله تاکید کردند تنها ۳۰درصد رشد داشته است. درحالی که توانایی در جوانان مومن انقلابی وجود دارد که این شبکه را کامل راه اندای کنند.

دبیر نهضت سوادرسانه ای انقلاب اسلامی در پایان دو شبهه موجود که الویت امروز جامعه اقتصاد است نه ایجاد شبکه ملی اطلاعات و همچنین با ایجاد این شبکه، اطلاعات شخصی مردم به دست حکومت خواهد افتاد را مطرح کرد که ال داوود توضیح داد: امروز هزینه دریافت سرورهای خارجی بسیار گرانتر و پرهزینه تر از نمونه های داخلی است و اگر این کارها در داخل انجام شود هم باعث جلوگیری از خروج ارز و ایجاد اشتغال خواهد شد.

وی دربخش دوم توضیحات خود گفت: شایعه دسترسی اطلاعات مردم به دست حکومت توسط همان جریان نفوذ انجام شده وطبق اصل ۲۵ قانون اساسی و همچنین  فتوای  رهبر انقلاب  هرگونه دسترسی به اطلاعات مردم حرام است که البته تاکنون هیچ دسترسی به دیتای های مردم توسط هیچکدام از نهادها صورت نگرفته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *