اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیال

چالش یا بازی مومو که به تازگی به شهرت دست یافته است، یک چالش ترسناک و خطرناک بوده که منجر به ایجاد ترس، دلهره، تهدید و صدمات روحی به نوجوانان و کودکان می شود. کارشناسان خطرات مومو را در سطح چالش نهنگ آبی دانسته و از این رو به خانواده ها هشدار می دهند که مراقب فعالیت های کودکان خود در فضای مجازی باشند تا گرفتار این گونه بازی ها نشوند.

مومو چیست؟

مومو یک اکانت در محیط فیس بوک بوده که به تازگی در واتس اپ نیز در حال فعالیت است. تصویر پروفایل این اکانت بسیار زشت و ترسناک طراحی شده است که تصویری از یک مجسمه در نمایشگاه توکیو می باشد. این چالش به محض اینکه کاربر به آن پیام دهد آغاز به کار خواهد نمود و ممکن است تا مدت ها روی کاربر تاثیرات منفی بگذارد.

پس از آغاز گفتگو، حال مومو اطلاعات کاربری شما را در اختیار خود دارد و می تواند حتی بدون اینکه شما خواسته باشید، برایتان پیام های مختلف که عمدتا حاوی ویدیوها، تصاویر و متون ترسناک و تهدید آمیز است، ارسال کند. حتی در زمانی که شما اپلیکیشن واتس اپ خود را پاک کنید و یا به طور کلی حذف اکانت داشته باشید نیز، همچنان مومو به ارسال پیامک و یا تماس با شما خواهد پرداخت. چراکه از طریق ایجاد ارتباط واتس اپ، توانسته به شماره تلفن شما دست پیدا کند.

فراموش نکنید که کودکان ذهن کنجکاو و ساده ای دارند و ممکن است این تهدیدات خیلی زود روی آن ها اثرات منفی بگذارد و تهدیدات مومو را باور کنند. در نهایت این همه فشار و تهدید باعث می شود تا فرد کم کم دچار افسردگی شدید شده و در نهایت تنها راه فرار را خودکشی بداند.

پس از آغاز ارتباط، مومو کم کم شروع به ارسال تصاویر و ویدیوهایی خشونت آمیز و وحشتناک به کودک می کند و حین ارسال این پیام ها، آن ها را تهدید نیز می کند و از آنان می خواهد تا وظایفی را انجام دهند. این وظایف عمدتا شامل انجام کارهای خطرناک که به خود یا دیگران آسیب می زند می باشد. مومو آنقدر این کار را ادامه می دهد تا کودک را کاملا عصبی و افسرده نماید. کودکانی که درگیر این بازی بوده اند، عنوان می کنند که اگر به دستورات مومو عمل نکنند، نفرین می شوند و یا توسط خود مومو دزدیده خواهند شد!

پس از آغاز ارتباط، مومو کم کم شروع به ارسال تصاویر و ویدیوهایی خشونت آمیز و وحشتناک می کند و حین ارسال این پیام ها، آن ها را تهدید نیز می کند و از آنان می خواهد تا وظایفی را انجام دهند. این وظایف عمدتا شامل انجام کارهای خطرناک که به خود یا دیگران آسیب می زند می باشد. مومو آنقدر این کار را ادامه می دهد تا مخاطب را کاملا عصبی و افسرده نماید.
مخاطبانی که درگیر این بازی بوده اند، عنوان می کنند که اگر به دستورات مومو عمل نکنند، نفرین می شوند و یا توسط خود مومو دزدیده خواهند شد!

اما برای مقابله با خطرات مومو و رهایی از این چالش خطرناک، خانواده ها باید بسیار هوشیار عمل کنند.
بزرگسالان به اینگونه چالش ها می خندند و آن را صرفا یک حرکت مسخره می دانند اما فراموش نکنید که ذهن کودکان بسیار حساس تر از آنچه که ما تصور می کنیم بوده و ممکن است با همین حقه های ساده، گول بخورد. برای مقابله با خطرات مومو باید همواره اطلاع کاملی از فعالیت های فرزند خود در فضای مجازی داشته باشید.

خطرات MOMO چیست؟
سوالی که ممکن است برای برخی از کاربران پیش آمده باشد این است که ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس و احیانا دریافت چند تصویر و پیام، که به آن ها می توان اهمیتی نداد، چه خطراتی می تواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال می توانیم موراد متعددی را مطرح کنیم.

با ورود به چالش «مومو» امکان سرقت اطلاعات کاربران، ایجاد مزاحمت های تلفنی در اثر ذخیره شماره تلفن شما در پروفایل مومو، دریافت وقت و بی وقت پیام های خشونت آمیز و تصاویر وحشتناک و امکان اخاذی و باج خواهی از افراد وجود دارد و از آنجایی که این چالش در واتس اپ انتشار می یابد و ذخیره هر شماره ای در واتس اپ، منجر به ذخیره شماره فرد در واتس اپ طرف مقابل می شود، بنابراین با اولین پیامی که به «مومو» ارسال کنید، در واقع شماره خود را به او داده اید و او می تواند از طریق همین شماره اقدام به ایجاد مزاحمت برای شما کرده و حتی پس از حذف اکانت واتس اپ و ایجاد یک حساب جدید، از همان شماره استفاده کند.

برای خلاصی چه کار کنیم؟

اما اگر در حال حاضر خودتان یا فرزندتان دچار این چالش شده اید، برای خروج از آن و رهایی از پیام ها و یا تماس های مومو، مهم ترین راهکار در حال حاضر این است که ابتدا مومو را از لیست مخاطبین خود حذف کرده و سپس اکانت خود در واتس اپ را غیر فعال و حذف کنید. اگر همچنان پیام از مومو دریافت می کنید، می توانید برای رهایی از خطرات مومو، شماره او را در لیست سیاه تلفن همراه خود قرار دهید.

اما اگر می خواهید به طور کلی از شر آن رهایی یابید، بهترین راهکار عوض کردن شماره و خرید یک سیمکارت جدید است.

Artboard 1 min 1 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 2 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 3 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 4 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 5 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 6 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 7 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 8 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 9 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیالArtboard 10 1024x1024 - چالش خیالی مومو؛ چالش مومو از واقعیت تا خیال

دیدگاه کاربران
  • Zahedi 22 اکتبر 2020

    اما پلیس فتا توی اخبار گفتن که این اثلا مربوط به الان نیست و مال خیلی وقت پیش هست وجدی نیست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *