اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

بهره مندی داعش و تکفیری ها از رسانه

✅ تکفیر از ریشه ک ف ر باب تفعیل برده شده و معنای نسبت می دهد. تکفیری آن کسی است که به شخص واشخاصی نسبت کفر و بی دینی می زند و چون وهابیت ملعون به شیعیان نسبت کفر می دهند به آن ها تکفیری می گویند.
? اما آیا این تکفیری ها برای پیشبرد اهداف خود از رسانه بهره می برند؟ ابتدائا باید گفت رسانه از عوامل تأثیرگذار بر روی افکار عمومی است و با وجود امکانات جدیدی چون اینترنت و فضای مجازی توانسته تأثیر خود را دو چندان کند.
? ثانیا این رسانه در اختیار داعش هم قرار گرفته است و آنان با استفاده از رسانه سه جریان عمده را دنبال می کنند.
1️⃣ از سویی با نمایش و انتشار جنایات و اقدامات وحشیانه خود در فضای رسانه ای و به خصوص اینترنت و شبکه های مجازی به دنبال ایجاد ترس و دلهره در میان مردم بوده است.
2️⃣ از سوی دیگر با انتشار و پخش پیشروی ها و فتوحات خود در فضای وب، مردم را از عمده فعالیت خود با خبر می کنند.
3️⃣ سومین جریان رسانه داعش، انتشار و نمایش برخی صحنه های انسان دوستانه است که در تعارض کامل با جریان اول قرار می گیرد. و با این کار به دنبال به دست آوردن محبوبیت نسبی است.

? و در قالب های متعددی از رسانه بهره برده تا اهداف خود را پیش ببرد و افکارشان را تبلیغ و نیرو جذب کنند، مثلا ساخت بازی های ویدئویی که بعنوان (GTA) معروف هستند و در آن تاکتیک ها و روش های جنایتکارانه خود را به نمایش می گذارند، و یا نرم افزارهایی برای موبایل به نام (فجرالبشائر) که به طور خودکار آخرین اخبار مربوط به داعش را نشان می دهد و حتی در شبکه های اجتماعی نفوذ کردند و مهمترین فضائی که از آن بهره می برند توئیتر است.

✍️ ساناز بابکان

ساناز بابکان min 1024x1024 - بهره مندی داعش و تکفیری ها از رسانه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *