اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

آموزش ساخت آبگرمکن خورشیدی ساده و کاربردی

اگر از طرفداران تولید انرژیدر اشکال مختلف و استفاده از مواد دور ریختنی هستید، حتماً ساخت این آبگرمکن خورشیدی ساده و کاربردی را امتحان کنید. در این ساختنی یک آبگرمکن خورشیدی یا کتری میسازیم که با چند بطری قدیمی‌ساخته می‌شود.

این آبگرمکن خورشیدی می‌توانید حدود نیم لیتر آب را در عرض چند ساعت (البته در روزهای آفتابی فصل زمستان) بخوبی داغ کند. البته این زمان به دمای هوا و شدت آفتاب هم بستگی دارد. در محیطی با دمای 26 درجه سانتیگراد میتوانید براحتی آب را تا دمای 60 تا 70 درجه داغ کنید.

برای ساخت این آبگرمکن خورشیدی به سه بطری پلاستیکی (یک بطری دو لیتری، یک بطری 400 میلی لیتری و یک بطری 500 میلی لیتری) نیاز داریم. همچنین به اسپری رنگ مشکی، شلنگ لاستیکی 16 میلی متری و چسب فویل آلومینیومی‌هم نیاز دارید. هنگام انتخاب بطری‌ها دقت کنید که بطری دو لیتری باید کاملاً شفاف باشد. در ضمن بهتر است برای بطری وسطی از بطری آلومینیومی‌یا شیشه ای استفاده کنید زیرا تابش آفتاب مستقیم روی پلاستیک اثرات مخربی روی سلامتی شما دارد.

وسایل موردنیاز

Water Kettle 4 - آموزش ساخت آبگرمکن خورشیدی ساده و کاربردی
وسایل موردنیاز برای ساخت آبگرمکن خورشیدی
  • سه عدد بطری پلاستیکی (یک بطری دو لیتری، یک بطری 400 میلی لیتری و یک بطری 500 میلی لیتری)
  • اسپری رنگ مشکی
  • شلنگ لاستیکی 16 میلی متری
  • چسب فویل آلومینیومی

گام اول : بطری‌های را آماده کنید

اگر از بطری‌های پلاستیکی برای نگهداشتن چیزی غیر از آب استفاده می‌کرده اید، باید حتماً بطری‌ها را کاملاً تمیز کنید. دقت کنید که بطری‌ها نباید بوی نوشیدنی‌های قبلی را در خود داشته باشند.

تمام برچسب‌ها را هم بکنید.

با اسپری رنگ یک لایه نازک رنگ روی بطری 400 میلی لیتری بزنید تا زود خشک شود. اگر وقت دارید میتوانید بعد از خشک شدن لایه اول، یک لایه رنگ دیگر هم روی بطری بزنید.

گام دوم : بطری‌های عایق را ببرید

Water Kettle 9 - آموزش ساخت آبگرمکن خورشیدی ساده و کاربردی
قسمت انتهایی دو بطری عایق را ببرید

بطری دو لیتری و بطری 500 میلی متری به عنوان بطری‌های عایق عمل می‌کنند تا گرمای خورشیدی در بطری وسطی متمرکز شود. کف این دو بطری را از نقطه ای که انحنای کف بطری تمام می‌شود، ببرید (به تصاویر دقت کنید). میتوانید برای افزایش کارایی آبگرمکن خورشیدی چند بطری شفاف دیگر هم به بطری‌های عایق اضافه کنید.

گام سوم : شلنگ اتصال را اضافه کنید

حدود 3 تا 5 سانتیمتر از شلنگ پلاستیکی 6 میلی متری جدا کنید. شلنگ را کمی‌خیس کنید و آن را حدود یک و نیم سانتی متری داخل بطری وسطی فرو کنید. حالا باید شلنگ و دهنه بطری وسطی را از دهنه بطری 2 لیتری عبور دهید. انجام این قسمت کمی‌سخت است و ممکن است نیاز به استفاده از یک پیچ گوشتی یا سایر ابزار کمکی داشته باشید. با اینکار دهنه دو بطری را یکسان می‌کنید و میتوانید از دهنه بطری 2 لیتری، بطری اصلی و محفظه آب را پر کنید.

گام چهارم : عایق‌ها را اضافه کنید

بطری وسطی را داخل بطری 500 میلی لیتری قرار دهید؛ با اینکار عایق دوم محفظه آب آبگرمکن خورشیدی ایجاد می‌شود. ممکن است برای جا گرفتن بطری داخل بطری عایق نیاز باشد کمی‌طول بطری را برش دهید.

حالا باید کف بطری 2 لیتری را که جدا کرده اید به بطری بچسبانید.

قبل از چسباندن کف بطری 2 لیتری، دو قاشق سوپخوری برنج خشک داخل بطری دو لیتری بریزید. این برنج‌ها مایعات ایجاد شده روی دیواره بطری را جذب می‌کنند و به ای ترتیب کارایی آبگرمکن خورشیدی افزایش می‌یابد.

گام پنجم : چسب آلومینیومی‌منعکس کننده را اضافه کنید

حالا باید بطری را با چسب فویل آلومینیومی‌بپوشانید؛ همانطور که در تصاویر می‌بینید فقط باید نیمی‌از بطری را با آب بپوشانید. با اینکار یک منعکس کننده سهموی شکل درست کرده اید که نور خورشید را در قسمت پشتی بطری وسطی قویتر می‌کند.

آبگرمکن خورشیدی آماده است

Water Kettle 1 - آموزش ساخت آبگرمکن خورشیدی ساده و کاربردی
آبگرمکن خورشیدی را از طرف شفاف بطری رو به آفتاب قرار دهید

آبگرمکن خورشیدی تان آماده است. از این آبگرمکن می‌تواند در سفرها و پیک نیک‌هایتان استفاده کنید.

برای استفاده از آبگرمکن خورشیدی ابتدا بطری وسطی را پر کنید؛ نباید بطری را کاملاً پر نکنید و کمی‌فضا برای انبساط در نظر بگیرید. در بطری را کمی‌شل کنید و بطری را رو به آفتاب به چیزی تکیه دهید. آنطرف بطری که با فویل پوشانده شده است نباید رو به آفتاب باشد. حالا باید صبر کنید؛ زمان موردنیاز برای داغ شدن آب به دمای هوا و موضع بطری نسبت به آب بستگی دارد. در دمای زمستانی داغ شدن آب حدود چند ساعت طول میکشد اما در تابستان این زمان بسیار کمتر می‌شود.

جنس بطری وسطی آبگرمکن خورشیدی تفاوت زیادی در دمای نهایی آب ایجاد نمی‌کند اما آب داخل بطری شیشه ای کمی‌داغتر از بطری پلاستیکی میشود و البته سالم تر هم هست.

این فیلم آموزشی مربوط به یک نوع روش ساخت دیگه ای میباشد..

[aparat id=”NVZOS”]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *