اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

با کاغذ و تکنیک کوئیلینگ یک چراغ رومیزی شیک بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ رومیزی مینیاتوری با کاغذ را یاد می‌گیرید. پایه این چراغ چوبی است و با دستگاه برش لیزری ساخته می‌شود. قطعات رویی آن هم که نور را به شکل زیبایی پخش می‌کنند، با کاغذ و با تکنیک کوئیلینگ یا منبت کاغذی ساخته می‌شوند. مهمترین مزیت این چراغ رومیزی این است که می‌توانید هر روز قسمت کاغذی آن را عوض کنید و با استفاده از یک رنگ یا طرح جدید ظاهر تازه ای به آن ببخشید.باکارخونک همراه باشید.

یک باتری سکه ای CR2032، یک سوئیچ و LED در پایه چوبی چراغ رومیزی قرار می‌گیرند. این پایه به شیارها و برش‌های بسیار دقیق نیاز دارد و به همین خاطر باید با دستگاه برش لیزری ساخته بشود. ما فایل طراحی دو بعدی و سه بعدی پایه را در اختیارتان قرار می‌دهیم و مراحل طراحی را هم بهتان یاد می‌دهیم.

طرز کار چراغ رومیزی به این صورت است که یک باتری سکه ای کنار پایه و بین لایه‌های آن قرار می‌گیرد. برای روشن کردن چراغ باید باتری را در یک جهت بپیچانید (جهت چرخش به طراحی تان بستگی دارد). برای خاموش کردن هم باید باتری را طوری بپیچانید که سر جای اولش قرار بگیرد.

اما طرز ساخت چراغ رومیزی به چه صورت است؟ دو تکه سیم بلند به دو ترمینال LED لحیم می‌کنیم تا ترمینال‌ها به اندازه کافی بلند بشوند. یک سیم را دور حلقه داخل یکی از لایه‌های پایه می‌پیچیم و سیم دیگر را هم از لایه زیری پایه رد می‌کنیم. سپس باتری را در شیار لایه وسط این دو لایه قرار می‌دهیم تا یک طرف باتری فقط با یکی از ترمینال‌ها در تماس باشد. برای اینکه بتوانیم چراغ را با پیچاندن باتری روشن و خاموش کنیم، باید حلقه‌هایی با اندازه‌های مختلف داشته باشید. یک حلقه باید آنقدر کوچک باشد که فقط وقتی باتری به سمت جلو پیچانده می‌شود با آن تماس داشته باشد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • کاغذ – می‌توانید از کاغذ پرینت ساده استفاده کنید اما اگر از کاغذهای طراحی براق استفاده کنید، چراغ زیباتر خواهد شد.
 • چسب
 • LED (نمونه‌های ۱٫۵ تا ۲ ولتی مناسب است)
 • باتری سکه ای ۳ ولتی – ما از باتری CR2032 استفاده کردیم که ضخامتش به اندازه ضخامت تخته ای است که برای ساخت پایه استفاده خواهیم کرد (حدود ۳٫۲ میلیمتر).
 • کاغذ باطله – از این کاغذها برای تست استفاده خواهیم کرد. تکنیک‌های مختلف کوئیلینگ را تست کنید و سعی کنید به بهترین طرح برای چراغ رومیزی برسید.
 • سیم – می‌توانید از هر سیمی‌استفاده کنید اما هرچه نازک تر باشد، بهتر است چون قرار است بین لایه‌ها قرار بگیرد.
 • دستگاه برش لیزری
 • نرم افزار وکتور گرافیکی مثل Adobe Illustrator – اگر قصد دارید طراحی پایه را تغییر بدهید
 • دستگاه لحیم کاری

گام دوم: طراحی مدار لایه‌های پایه

Quilling Lamp 10 - با کاغذ و تکنیک کوئیلینگ یک چراغ رومیزی شیک بسازید
لایه‌های مدار را طراحی کنید

فایل‌های طراحی Adobe Illustrator و pdf پایه چراغ به این گام پیوست شده اما درباره نحوه و مراحل طراحی هم برایتان کمی‌توضیح می‌دهیم تا بتوانید طراحی را شخصی سازی کنید.

طراحی پایه از چهار لایه تشکیل شده است:

 • لایه اول فقط دو سوراخ در وسط برای رد کردن ترمینال‌های LED دارد. سیم‌ها فقط از این سوراخ‌ها رد می‌شوند تا به لایه‌های بعدی هدایت بشوند.
 • لایه دوم سه سوراخ دارد. سوراخ سمت چپی نزدیک لبه پاینی برای ترمینال سمت چپ است و مانع برخورد این ترمینال با حلقه ترمینال سمت راست می‌شود. سوراخ وسطی و سمت راستی، سوراخ‌هایی هستند که ترمینال راست LED از آنها رد می‌شود و به شکل حلقه درمی‌آید. این ترمینال LED از سوراخ وسطی پایین می‌رود و از سوراخ سمت راست بالا می‌آید. به این ترتیب یک قطر می‌سازد که با سطح بالایی باتری تماس پیدا می‌کند.
 • لایه سوم یک شکاف در سمت راست دارد که باتری در آن قرار می‌گیرد. یک سوراخ هم برای ترمینال چپی LED در گوشه پایینی سمت راست تعبیه شده که با آن می‌توانید لایه چهار حلقه را بسازید.
 • لایه چهارم دو سوراخ دارد که ترمینال چپی LED از آنها رد می‌شود تا حلقه ای را بسازید که با سطح زیری باتری تماس پیدا می‌کند. برای ساخت این حلقه، باید ترمینال را از سوراخ نزدیک به لبه پایینی رد کنید و از سوراخ دیگر بالا بکشید و سپس آن را دور قسمتی که ترمینال به پایین هدایت شده، بپیچید. به این ترتیب

zip - با کاغذ و تکنیک کوئیلینگ یک چراغ رومیزی شیک بسازید

طراحی پایه چراغ رومیزی514.08 KB

Download

گام سوم: لایه‌ها را طراحی کنید

در این مرحله می‌توانید نحوه ساخت اشکال و تنظیم جای سوراخ‌ها و شکاف‌ها را ببینید. در تصاویر مراحل ساخت شکاف‌ها از طریق برش دو دایره، خطوط مختلف و یک مربع مشخص است. در تصاویر می‌بینید که با استفاده از خطوط می‌توانید سیم‌ها از کجا و چطور رد بشوند.

اگر می‌خواهید طراحی پایه را خودتان انجام بدهید باید به یک نکته توجه کنید. هنگام طراحی هر کدام از لایه‌ها، یک کپی شفاف از لایه رویی را رویش کپی کنید تا مسیر حرکت سیم‌ها برایتان مشخص باشد. به این ترتیب می‌توانید با کشیدن یک خط راهنما مسیر حرکت سیم را مشخص کنید و بعد از قرار دادن یک دایره در نقطه انتهایی این خط، آن را حذف کنید.

ضمناً حواستان باشد خطوط با جهت سیم‌ها تطابق داشته باشند. تمام خطوط باید از جایی شروع بشوند که مسیر سیم در لایه قبلی تمام شده است (چون از یک شاخه سیم برای کل چراغ رومیزی استفاده می‌کنیم).

گام چهارم: طرح را برای برش آماده کنید

برای هر لایه چهار مربع دارید که می‌توانید بجای افست کردن آنها برای برش، آنها را از لبه کنار هم قرار بدهید (تصویر دوم را ببینید). فقط با اینکار خطوطی خواهید داشت که دوبار رسم شده اند. وقتی دو مربع را کنار هم قرار می‌دهید، دو خط لبه آنها روی هم قرار می‌گیرند. دستگاه برش لیزری این دو خط را شناسایی می‌کند و دوبار از روی این قسمت رد می‌شود. برای رفع این مشکل، خطوطی که مربع‌ها را بهم وصل می‌کنند، پاک کنید (این خطوط تیره تر از خطوط تکی دیده می‌شوند).

برای بریدن این خطوط دوگانه، باید طرح تان را ببرید. چون طرح از مربع ساخته می‌شود، باید از ابزار scissors برای برش رئوس خطوط استفاده کنید و سپس خط مورد نظرتان را پاک کنید.

گام پنجم: لایه‌های پایه را ببرید

بعد از اینکه فایل طراحی را برای دستگاه برش لیزری آماده کردید، می‌توانید برش لایه‌های پایه را آغاز کنید. تنظیمات دستگاه به نوع چوب و دستگاه برش لیزری بستگی دارد و آن را به خودتان می‌سپاریم.

اگر می‌خواهید از فایلی که ما در اختیارتان قرار داده ایم استفاده کنید، باید از تخته ۱٫۸ اینچی (حدود ۳٫۲ میلیمتر) استفاده کنید (یا ابعاد طرح را متناسب با ضخامت چوبی که دارید، تغییر بدهید). بعد از برش چوب‌ها، اگر لازم بود آنها را سنباده بکشید و سپس با روغن جلا آنها را پرداخت کنید.

گام ششم: نوارهای کاغذی را آماده کنید

قبل از اینکه سراغ ساخت قسمت کاغذی چراغ رومیزی بروید، باید نوارهای کاغذی را آماده کنید.

کاغذ را از وسط تا کنید. از لبه پایینی شروع کنید و هر نیم سانتیمتر یک علامت بگذارید. با استفاده از این علامت‌ها، نوارهای نیم سانتیمتری را ببرید و سپس آنها را از وسط تا کنید. برای هر گلبرگ گل کاغذی که می‌خواهیم بسازیم، به پنج نوار کاغذی نیاز داریم. پس اگر می‌خواهید گل تان ۵ گلبرگ داشته باشد، باید ۲۵ نوار کاغذی آماده کنید.

یک نوار کاغذی بردارید و یک علامت با فاصله ۱ اینچی از لبه تاشده آن بزنید. نوار کاغذی را برگردانید و از طرف دیگرش هم یک علامت با فاصله ۱ اینچی از لبه تاشده بزنید. روی نوار بعدی، این علامت را با فاصله ۱٫۲۵ اینچی، روی نوار بعدی با فاصله ۱٫۵ اینچی، نوار بعدی با فاصله ۱٫۷۵ اینچی، نوار بعدی با فاصله ۲ اینچی علامت بزنید. به این ترتیب هر پنج نوار مورد نیاز برای ساخت یک گلبرگ علامت گذاری می‌شوند. اینکار را برای پنج نوار همه گلبرگ‌های گل کاغذی تان تکرار کنید.

یکی از نوارهای علامت گذاری شده را بردارید و یک قطره چسب روی یکی از علامت‌هایتان بزنید. علامت نوار بعدی را روی این قطره چسب بگذارید و سپس دو نوار کاغذی را بهم فشار بدهید. حالا نوارها باید شکل ماهی بگیرند. اینکار را برای

گام هفتم: گل کاغذی را بسازید

حالا گلبرگ‌هایتان در پنج اندازه مختلف آماده اند و می‌توانید چسباندن آنها به یکدیگر را شروع کنید. بزرگ ترین گلبرگ را بردارید (۲ اینچی) و به نقطه ای که دو طرف یکدیگر را قطع می‌کنند، چسب بزنید (جایی که در مرحله قبل چسب زده اید). گلبرگ بزرگ بعدی (۱٫۷۵ اینچی) روی نقطه ای که چسب زده اید بگذارید و اینکار را آنقدر تکرار کنید تا به کوچک ترین گلبرگ (یک اینچی) برسید. این قطعه را کنار بگذارید تا چسبش خشک بشود و سراغ چسباندن سایر گلبرگ‌ها بروید.

وقتی همه نوارهای کاغذی را بهم چسباندید، لبه‌های اضافی را تمی‌کنید (به تصویر چهارم دقت کنید). دو دایره کوچک ببرید (این دایره‌ها گلبرگ‌ها را بهم متصل نگه می‌دارند). روی لبه‌های تمیز شده یکی از گلبرگ‌ها چسب بزنید و آن را طوری داخل دایره‌ها قرار بدهید که قسمت چسبی گلبرگ درست وسط دایره قرار بگیرد (به تصویر چهارم دقت کنید). اینکار ادامه بدهید تا تمام گلبرگ‌ها به این دایره بچسبند. دایره دیگر که کوچک تر است را بالای این دایره بچسبانید تا تمام گلبرگ‌ها بین این دو دایره قرار بگیرند. بیست دقیقه صبر کنید تا چسب‌ها خشک بشوند (البته اگر بیشتر صبر کنید، بهتر است).

گام هشتم: قطعات الکترونیکی را اضافه کنید

دو ترمینال LED را از سوراخ وسط گل کاغذی رد کنید. آنها را با فاصله ۵ میلیمتر از گل با زاویه ۹۰ درجه خم کنید. سیم نازک و مقاومی‌که آماده کرده اید را بردارید و دو شاخه ۲۰ سانتیمتری از آن ببرید. سر این سیم‌ها را دور نقطه خم شده ترمینال‌ها بپیچید و برای اینکه مطمئن شوید اتصال سیم و ترمینال قوی است، آنها را لحیم کنید.

اگر می‌خواهید این قسمت را لحیم کاری کنید، دقت کنید حباب خیلی بزرگی نسازید چون ممکن است با سیم‌ها تداخل پیدا کند.

گام نهم: چراغ را سیم کشی کنید

سیم کشی چراغ رومیزی بسیار ساده است اما توضیح دادنش کمی‌سخت است. پس حتماً متن و تصاویر را با هم بخوانید تا نحوه کار را بهتر درک کنید.

ابتدا سیم‌های ترمینال‌های LED را از سوراخ‌های لایه اول پایه رد کنید. بهتر است ترمینال مثبت را از سوراخ سمت راست رد کنید تا بتوانید بعداً باتری را طوری قرار بدهید که طرح مثبتش رو به بالا باشد.لایه دوم را زیر لایه اول قرار بدهید و ترمینال دوم را از سوراخ سمت راست رد کنید. ترمینال راست را از سوراخ وسطی بالا بکشید و سپس سیم را دور قسمتی که از سوراخ سمت راست پایین رفته، بپیچانید. این ترمینال راست مدار است و باید قسمت اضافی سیم را ببرید و چسب بزنید.ترمینال چپ LED از سوراخ سمت چپ و تنها سوراخ لایه سوم پایه رد کنید. حالا می‌توانید لایه اول و دوم را بهم بچسبانید.

وقتی سه لایه پایه را بهم فشار بدهید، سیم ترمینال راست را می‌بینید که از شکاف باتری بیرون زده است. به این ترتیب ترمینال با بالای باتری تماس پیدا می‌کند. ترمینال سمت چپ هم از این قسمت بیرون می‌زند که با آن می‌توانید یک حلقه در لایه چهارم بسازید.ترمینال سمت چپ را از سوراخ پایینی لایه چهارم رد کنید و سپس آن را از سوراخ بالایی بالا بکشید. سپس سر سیم را دور قسمتی بپیچید که داخل سوراخ پایینی فرو رفته است.حالا می‌توانید تمام لایه‌های پایه را بهم بچسبانید و یک ساعت و نیم صبر کنید تا چسب خشک بشود.

چراغ رومیزی آماده است

Quilling Lamp 48 - با کاغذ و تکنیک کوئیلینگ یک چراغ رومیزی شیک بسازید

اگر این چراغ رومیزی ساده و شیک را ساختید، تصویرش را برای کارخونک ارسال کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *