اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

با تکه های چوب بدرد نخور میز قهوه خوری بسازید

اگر اهل نجاری باشید و ساختنی‌های چوبی را دنبال کنید، حتماً در کارگاه تان کلی تکه‌های چوب بدرد نخور و بدون استفاده پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید با این چوب‌ها چه چیزهایی می‌توان ساخت؟ در ساختنی ایده‌های خوبی برای استفاده از این چوب‌ها داریم اما اگر تابحال از هیچ کدام شان خوشتان نیامده این یکی را هم ببینید. یک میز قهوه خوری شیک و آنتیک که ساختش هم بسیار ساده است.

Coffee Table 1 - با تکه های چوب بدرد نخور میز قهوه خوری بسازید

همانطور که در تصویر می‌بینید ایده ساخت این میز بسیار ساده است اما میتوان آن را به شکل‌های مختلف ساخت. پس خلاقیت بخرج بدهید و سعی کنید یک الگوی متفاوت و شیک برای روی میز ایجاد کنید. کافی است شکل و رنگ چوب‌ها یا نحوه چینش آنها را تغییر بدهید تا یک الگوی متفاوت برای روی میز خلق بشود.

توصیه می‌کنیم حتماً ویدیوی آموزشی را هم ببینید چون نکاتی در ویدیو هست که در متن به آنها اشاره نشده است. گول ابزارهای پیشرفته ای که در ویدیو می‌بینید را هم نخورید؛ فقط با چند اره ساده، کمی‌چسب چوب و منگنه کوب می‌توانید همین میز را بسازید. البته باید وقت و دقت بیشتری صرف کنید اما حتماً از نتیجه راضی خواهید بود.

[aparat id=”6Snlv”]

گام اول : پایه میز را بسازید

برای ساخت پایه میز لزوماً نباید از این روش استفاده کنید. اگر روش بهتری برای ساخت پایه میز بلدید، از همان روش استفاده کنید.

برای ساخت پایه میز هم از چوب‌های بدرد نخور استفاده می‌کنیم. ابتدا ارتفاع میز را مشخص کنید و سپس چهار الوار 1×2 و چهار الوار 1×1 در آن اندازه ببرید. این الوارها را دو به دو از بغل با چسب چوب بهم بچسبانید تا الوارهای عریض تری بسازید. سپس چهار الوار 1×2 به اندازه ارتفاع میز ببرید و هر کدام از این چهار الوار را با زاویه 90 درجه به یکی از پایه‌های میز بچسبانید. برای چسباندن این دو قطعه علاوه بر چسب چوب از منگنه کوب هم استفاده کنید.

حالا باید طول و عرض میز قهوه خوری را مشخص کنید؛ این ابعاد را می‌توانید هر قدر که می‌خواهید در نظر بگیرید. دو الوار به اندازه طول میز قهوه خوری ببرید و با هر کدام از آنها دوتا از پایه‌های میز را بهم وصل کنید. دقت کنید که این الوار باید داخل پایه‌ها قرار بگیرد (به ویدیو دقت کنید). سپس دو تکه چوب به اندازه عرض میز ببرید و با آنها چهار پایه میز را بهم وصل کنید. همانطور که در ویدیو و تصاویر می‌بینید این چوب‌ها بصورت عمودی و بالای چوب‌های طولی چسبانده میشوند.

نکته : وقتی می‌خواهید چوب‌ها را به اندازه طول و عرض میز ببرید باید ضخامت پایه‌های میز را هم در نظر بگیرید. به این ترتیب که طول یا عرض دلخواه را از (ضخامت چوب پایه x دو) کم کنید. چون چوب‌های عرضی و طولی داخل پایه‌ها چسبانده میشوند.

 

حالا قسمت اصلی میز شکل گرفته و هر چهار پایه بهم وصل شده اند. فاصله بین دو چوب طولی میز را اندازه بگیرید و سه الوار به این اندازه ببرید. الوارها را بصورت عمودی وسط پایه میز قهوه خوری بچسبانید.

گام دوم : تخته رویی میز را بسازید

حالا باید چوب‌هایی که با آن تخته رویی میز قهوه خوری را می‌سازید، انتخاب کنید. هرچه الگو و رنگ چوب‌ها متنوع تر باشد، بهتر است. فرقی نمی‌کند از چه نوع چوبی استفاده می‌کنید اما ضخامت چوب‌ها باید 1.5 سانتیمتر باشد. پس اگر چوب‌هایتان کلفت تر هستند ابتدا باید ضخامت آنها را کمتر کنید. بعد از ضخامت این الوارها باید عرض شان را تنظیم کنید. عرض این الوار نباید بیشتر از 4 سانتیمتر باشد (اندازه دقیق و ایده آل 3.8 سانتیمتر است). البته می‌توانید برای ایجاد طرح متفاوت برای روی میز قهوه خوری این عدد را تغییر بدهید اما همه چوب‌ها باید هم عرض باشند.

بعد از تنظیم ضخامت و عرض الوارها باید برش‌های فارسی را بزنید. برای این نوع برش حتماً نباید اره فارسی بر داشته باشید و می‌توانید از جیگ‌های ارزان قیمت و اره ساده هم استفاده کنید. ابتدا و انتهای همه چوب‌ها را باید برش فارسی یا 45 درجه بزنید. در حین بریدن تخته‌ها باید طرح روی میز قهوه خوری را هم مشخص کنید. همانطور که گفتیم هرچه از چوب‌های متنوع تری استفاده کنید، طرح میز زیباتر میشود. در این مرحله لازم نیست قطعات را بهم بچسبانید یا در اندازه دقیق ببرید؛ فقط باید آنها را بقدری کوتاه کنید که بتوانید طرح روی میز را کامل کنید.

بعد از کامل شدن طرح یک تخته چندلا به ضخامت 1.2 سانتیمتر و در ابعاد تخته رویی میز ببرید. دقت کنید که این تخته باید دقیقاً به اندازه فضای خالی بالای پایه باشد. میتوانید بعد از بریدن تخته چندلا آن را روی پایه میز تست کنید. به همان ترتیبی که الگو را ساخته اید، الوارها را روی تخته چندلا بچسبانید. ابتدا تخته‌ها را بهم بچسبانید و سپس از منگنه استفاده کنید. در این قسمت از ساخت میز قهوه خوری چسب بیشتر از منگنه اهمیت دارد؛ پس مطمئن شوید به اندازه کافی از چسب استفاده می‌کنید. نگران بیرون زدن الوارها از تخته چندلا هم نباشید؛ در مراحل بعد اضافه چوب‌ها را میبریم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : فانوس کاغذی بسازید

بعد از اینکه طرح را کاملاً به تخته چندلا منتقل کردید، یک تخته دیگر رویش بگذارید و به آن گیره کنید. صبر کنید تا چسب خشک بشود و گیره‌ها اتصالات را محکم تر کنند.

بعد از خشک شدن چسب گیره‌ها را باز کنید و بیرون زدگی الواها از تخته چندلا را ببرید. خیلی مهم است که درست روی لبه حرکت کنید. لبه تخته چندلا با لبه الوارها باید کاملاً تراز باشند تا بتوانیم قاب تخته روی میز را سرجایش بچسبانیم.

طول و عرض تخته روی میز را اندازه بگیرید و برای هر چهار طرف آن یک تخته نازک ببرید. رنگ این تخته‌ها را با دقت انتخاب کنید چون تاثیر زیادی روی ظاهر میز قهوه خوری دارد. این تخته‌ها با چسب و منگنه کوب به چهار طرف تخته روی میز بچسبانید.

گام سوم : سنباده کاری

Coffee Table 3 - با تکه های چوب بدرد نخور میز قهوه خوری بسازید
تخته رویی و پایه میز را سنباده بزنید و پرداخت کنید

در این مرحله باید پایه میز و تخته رویی که در مرحله قبل ساختید را خوب سنباده کاری کنید. این میز قهوه خوری با چوب‌های بدون استفاده ساخته شده و به همین خاطر سنباده کاری اهمیت زیادی دارد.

بعد از اینکه مطمئن شدید سطح تمام قسمت‌های میز کاملاً یکدست شده، می‌توانید با پلی اورتان روی قطعات را بپوشانید. پلی اورتان خیلی زود خشک میشود و به همین خاطر انتخاب خوبی برای پرداخت وسایل چوبی است.

گام چهارم : تخته و پایه را بهم وصل کنید

Coffee Table 5 - با تکه های چوب بدرد نخور میز قهوه خوری بسازید
با منگنه کوب تخته رویی را به پایه‌های میز وصل کنید

برای وصل کردن تخته و پایه کافی است تخته رویی میز را روی زمین بگذارید و پایه را روی آن قرار بدهید (بصورت برعکس). سپس با منگنه کوب این دو قطعه را بهم وصل کنید. اگر بخواهید می‌توانید از کمی‌چسب هم استفاده کنید.

میز قهوه خوری آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه صاحب یک میز قهوه خوری آنتیک و شیک شدید. اگر واقعاً می‌خواهید این میز را بسازید، حتماً باید ویدیو را هم کامل ببینید تا بهتر بتوانید از متن استفاده کنید. ویدیو بخوبی میتواند کمبود تصاویر را جبران کند و حتی بهتر پاسخگوی سوال‌های شما باشد.

اگر این میز قهوه خوری را ساختید، تصاویرش را با ما به اشتراک بگذارید تا ببینیم شما از چه طرحی برای روی میز استفاده کرده اید.

منبع

Coffee Table 1 - با تکه های چوب بدرد نخور میز قهوه خوری بسازید

عنوان مطلب

با تکه‌های چوب بدرد نخور میز قهوه خوری بسازید

توضیح کوتاه

یک میز شیک و متفاوت با چوب‌های بدون استفاده بسازید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *