اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید

شاید شما هم جزو کسانی باشید که ایده آویزان کردن لوستر مقوایی از اتاق برایتان چندان جالب نباشد اما این طراحی می‌تواند نظرتان را تغییر بدهد. در این ساختنی طرز ساخت یک لوستر مقوایی را یاد می‌گیرید که طراحی متفاوت و کاملی دارد و می‌توانید آن را هر طور که می‌خواهید تزیین کنید. با استفاده از الگوی لوستر مقوایی می‌توانید آن را با هر متریال دیگری مثل چوب یا ورق‌های فلز هم بسازید.

این لوستر مقوایی را می‌توانید برای تزیین خانه در جشن‌ها و مهمانی‌ها هم استفاده کنید. در مدت زمان کمی‌می‌توانید تعداد زیادی از لوستر‌ها بسازید و کل فضای خانه را با آنها تزیین کنید. مهمترین نکته در ساخت لوستر مقوایی انتخاب لامپ است. حتماً باید از لامپ‌های LED و کم مصرف استفاده کنید که گرمای کمی‌تولید می‌کنند. این نکته بسیار مهم است و اگر آن را جدی نگیرید ممکن است لوسترتان آتش بگیرد.

chandelier 1 - لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید
لوستر مقوایی بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • الگوی پرینت شده
 • کاتر
 • ماژیک
 • کارتن یا مقوای ضخیم
 • متر
 • قیچی
 • چسب حرارتی و چسب نواری
 • طناب یا زنجیر سبک
 • اسپری رنگ (اگر می‌خواهید لوستر را رنگ کنید)
 • پیچ چشمی‌برای آویزان کردن لوستر
 • مهره‌های تزیینی، آویز لوستر و وسایل دیگر (اختیاری – برای تزیین لوستر)

گام دوم : طراحی را مشخص کنید

chandelier 2 - لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید
طراحی لوستر مقوایی

فایل PDF طراحی لوستر مقوایی را می‌توانید از دکمه سمت راست دریافت کنید. بعد از دانلود و پرینت این الگو، باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید لوسترتان را چطور طراحی کنید. می‌توانید این لوستر را از دو تک مقوا بسازید یا تعداد مقواها را بیشتر کنید تا طراحی لوستر پیچیده تر بشود.

ساده ترین شکل لوستر از دو قسمت تشکیل میشود؛ هر کدام از این قسمت‌ها که با استفاده از الگو بریده می‌شوند از وسط تا می‌شوند و وقتی بهم وصل می‌شوند بدنه لوستر را میسازند. چند حلقه پایه مقوایی (که چهار برش رویشان دارند) هم این دو قسمت را در کنار هم قرار می‌دهند.

حالا شما باید تصمیم بگیرید می‌خواهید لوسترتان از چند قسمت تشکیل بشود. می‌توانید بدنه لوستر را از دو، چهار، شش و … قطعه بسازید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که با افزایش تعداد قسمت‌های تشکیل دهنده بدنه لوستر باید شیارای روی حلقه‌های پایه را هم بیشتر کنید.

گام سوم : قطعات را ببرید

بعد از پرینت الگوی ساخت لوستر، آن را روی مقوا یا کارتن بچسبانید و دورش را با ماژیک بکشید. کارتن را روی تخته برش یا یک سطح صاف و سفت قرار بدهید و شروع به بریدن کارتن بکنید. سعی کنید کارتر را دقیقاً روی خطوط تکان بدهید و انحناها را خوب دربیاورید.

برای لبه‌های طرح حتماً از کاتر تیز استفاده کنید تا بتوانید مقواها را درست مثل الگو ببرید. در همین مرحله هم شیارهای حلقه‌های پایه را ببرید. جای این شیارها در تصاویر مشخص شده است.

گام چهارم : لوستر را مونتاژ کنید

بعد از اینکه طرح و حلقه‌های پایه را به تعداد دلخواه بریدید، می‌توانید لوستر را مونتاژ کنید. نحوه مونتاژ لوستر خیلی ساده تر از مراحل قبل است و زمان کمتری میبرد. ابتدا با پاکت باز کن یا قسمت پلاستیکی کاتر روی خط تای مرکزی یک خط بیاندازید. به این ترتیب تا کردنش ساده تر میشود. تمام قطعات را از روی این خط تا کنید. به مدت چند ساعت چند کتاب سنگین روی این مقواها بگذارید تا خط تای وسط آنها کاملاً شکل بگیرد.

سپس حلقه‌های پایه را بردارید و به تعداد مناسب روی آنها شیار بزنید. اگر فقط از دو قطعه برای ساخت لوست استفاده می‌کنید باید چهار شیار روی حلقه‌ها بزنید (دایره‌ها را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید). اگر از چهار قطعه استفاده می‌کنید باید هشت برش روی حلقه‌های پایه بزنید و … .

بعد از اینکه همه قطعات آماده شدند، می‌توایند خیلی راحت با حلقه‌های پایه قطعات اصلی لوستر را بهم وصل کنید. اگر بخواهید می‌توانید به محل اتصال حلقه‌های به بدنه لوستر کمی‌چسب بزنید تا اتصالات محکم تر بشود. البته اگر برش‌ها را دقیق زده باشید، نیازی به چسب نیست.

حالا لوستر مقوایی آماده است و می‌توانید آن را رنگ کنید یا هر طور دیگر که می‌خواهید تزیینش کنید.

لوستر مقوایی آماده است

برای آویزان کردن لوستر مقوایی کافی است یک پیچ چشمی‌به بالایش وصل کنید و با طناب یا زنجیر آویزانش کنید. همانطور که گفتیم حتماً باید از لامپ‌های کم مصرف که گرمای کمی‌تولید می‌کنند برای لوسترهای کاردستی استفاده کنید. لامپ را هم می‌توانید وسط حلقه‌های پایه لوستر قرار بدهید و هم از لامپ‌های کوچکتر برای روی شاخه‌های آن استفاده کنید. این کاردستی را می‌توانید برای تزیین خانه در جشن‌ها و بدون لامپ هم استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *