اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
0

آموزش ساخت کمد چوبی ساده با چهار کشو

در این ساختنی طرز ساخت یک کمد چوبی ساده را یاد می‌گیرید که می‌توانید از آن در هر جایی از خانه استفاده کنید؛ از آشپزخانه و اتاق خواب گرفته تا نشیمن. ساخت این کمد چوبی بسیار ساده است و می‌توانید اندازه و تعداد کشوهایش را مطابق نیازتان تغییر بدهید. ساخت این کمد چوبی نیاز به مهارت نجاری خاصی ندارد اما اگر تابحال تجربه نجاری نداشته باشید، باید وقت و دقت بیشتری صرف کنید.

اگر اهل نجاری و ساختنی‌های چوبی باشید می‌توانید از تکه‌های چوب کارگاه تان هم برای ساخت کمد چوبی استفاده کنید. البته به شرطی که به ابعادی که برای کمد در نظر گرفته اید، تناسب داشته باشند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • دو تخته چوب کاج روکش شده با ابعاد 45.5 در 70 سانتیمتر – برای کناره‌های میزکمد
 • دو تخته چوب کاج روکش شده با ابعاد 40 در 40.5 سانتیمتر – برای بالا و پایین کمد
 • هشت الوار چوبی 69 در 39 میلیمتر – پایه‌های بدنه
 • چهار تخته چوب کاج روکش شده با ابعاد 17 در 43 میلیمتر – برای جلوی کشوها
 • یک میله چوبی 20 میلیمتری به طول 180 سانتیمتر – برای بالای کمد
 • پیچ 16 میلیمتری
 • پیچ 40 میلیمتری
 • چسب چوب
 • سیلر چوب آکریلیک
 • خمیر چوب
 • روغن جلا
 • پارچه یا ابر

ابزار مورد نیاز

 • اره فارسی بر یا جعبه برش فارسی
 • دریل و مته
 • جیگ سوراخ پاکتی
 • کاغذ سنباده 120 و 240
 • سنباده برقی
 • متر
 • خط کش فلزی

گام دوم : بدنه را بسازید

برای ساخت این کمد چوبی از جیگ سوراخ پاکتی استفاده شده است. سوراخ‌های پاکتی این امکان را به شما میدهند که کمد را طوری مونتاژ کنید که هیچکدام از پیچ‌ها دیده نشوند. البته با استفاده از روش‌های اتصال بیسکویتی، براکت یا میخ چوبی هم می‌توانید بههمین نتیجه برسید. انتخاب با خودتان است و می‌توانید از هر روش اتصال دیگری هم استفاده کنید.

کارتان را با الوارهای پایه و تخته کف کمد شروع کنید. سوراخ‌های پاکتی را روی این قعطات دریل کنید. نحوه چینش این قطعات هم در تصاویر مشخص است.

یکی از تخته‌های کناری را روی یک سطح صاف بگذارید و دوتا از الوارهای پایه را با پیچ‌های 40 سانتیمتری به بالای آن پیچ کنید. دقت کنید که این الوارها دقیقا با لبه‌های بالایی و کناری تخته تراز باشند.

دریچه هر کدام از کشوها 15 سانتیمتر ارتفاع دارد. مداد و خط کش را بردارید و یک علامت با فاصله 15 سانتیمتر از الواری که روی تخته کناری وصل کرده اید، بزنید. اینکار را برای دو الوار دیگر هم تکرار کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید هربار باید دو علامت بزنید تا بتوانید جای دقیق پایه بعدی را هم مشخص کنید. فاصله دو علامتی که می‌زنید باید به اندازه ضخامت الوارهایتان باشد.

اگر الوارهایتان نازک تر یا کلفت تر از الوارهایی است که در تصویر می‌بینید باید اندازه دریچه کشوها را هم تغییر بدهید.

بعد از علامت گذارید می‌توانید بقیه الوارهای پایه را هم روی تخته کناری وصل کنید.

تخته کناری دیگر را روی تخته کناری که الوارها را به آن چسبانده اید، قرار بدهید. جای تمام الوارها را علامت بزنید و سپس پیچ‌ها را روی همین علامت‌ها محکم کنید. دقت کنید که همه قطعات کاملاً با هم تراز باشند.

حالا تخته کف کمد چوبی را هم با همین روش وصل کنید.

گام سوم : تخته بالایی کمد را وصل کنید

تخته بالایی را سرجایش قرار بدهید. نگران شکاف‌های دو طرف تخته نباشید چون با میله چوبی پوشانده میشوند. اگر نمی‌خواهید از میله چوبی برای ساخت کمد چوبی استفاده کنید، می‌توانید تخته بالایی کمد را بزرگتر ببرید یا شکاف‌ها را خالی بگذارید. تخته بالایی را با پیچ‌های 4 سانتیمتری به پایه‌های داخل کمد وصل کنید.

حالا دو میله چوبی به اندازه کناره‌های کمد ببرید و سر آنها را با زاویه 45 درجه برش بزنید. اگر از میله چوبی با ضخامت 2 سانتیمتر استفاده کنید احتمالاً نیاز به بریدن گوشه‌ها نخواهد بود. میله چوبی پشت کمد را دست آخر ببرید تا بتوانید اندازه آن را درست تنظیم کنید.

این میله‌های چوبی را با چسب چوب به کناره‌های کمد بچسبانید و چند ساعت صبر کنید تا خشک بشود. می‌توانید برای پر کردن شکاف بین میله‌ها و تخته بالایی از سیلر چوب و برای پر کردن گوشه‌های میله‌های چوبی از خمیر چوب استفاده کنید.

حالا بدنه کمد چوبی آماده است و می‌توانید سخت کشوها را شروع کنید. ما بعد از اتمام کار کمد را پرداخت کرده ایم اما اگر الان اینکار را بکنید، کارتان راحت تر میشود.

گام چهارم : ریل‌های کشو را وصل کنید

در این مرحله از ساخت کمد چوبی باید ریل کشوها را به بدنه کمد و تخته کناری کشوها وصل کنید. بعد از اتمام کار هم می‌توانید رنگ یا روغن جلایی که انتخاب کرده اید را به بدنه بزنید.

وسایل مورد نیاز

 • چهار سری ریل کشوی 45 سانتیمتری
 • هشت تخته چوب با ابعاد 13.5 در 45 سانتیمتر – کناره‌های کشو
 • چهار تخته چوب MDF با ابعاد 13.5 در 34.3 سانتیمتر – پشت کشو (با ضخامت 16 میلیمتر – اگر چوب تان 12 میلیمتر ضخامت دارد از تخته‌هایی با ابعاد 13.5 در 35 سانتیمتر استفاده کنید)
 • چهار تخته چوب 34 در 43 سانتیمتر – کف کشو (با ضخامت 16 میلیمتر – اگر چوب تان 12 میلیمتر ضخامت دارد از تخته‌هایی با ابعاد 34.4 در 43.4 استفاده کنید)
 • پیچ 4 سانتیمتری
 • هشت براکت پلاستیکی و پیچ‌های 16 میلیمتری

 

با یک خط ک فلزی بزرگ جای ریل هر چهار کشو را داخل بدنه کمد علامت بزنید. این خطوط را هر دو طرف بدنه بکشید.

دو قسمت ریل کشو را کاملاً بکشید تا گیره پلاستیکی آزاد بشود. حالا می‌توانید قسمت جلویی ریل را جدا کنید. قسمت جلویی ریل‌ها را یک گوشه بگذارید تا بعداً آنها را سرجایشان وصل کنید.
ریل‌های کشو را داخل بدنه قرار بدهید و جایشان را طوری تنظیم کنید که سوراخ‌های روی ریل‌ها داخل خطوطی که کشیده اید، قرار بگیرند. حالا پیچ‌های ریل را سرجایشان قرار بدهید و ریل‌ها را سرجایشان ثابت کنید. به ترتیب پیچ‌های جلویی، پشتی و سپس وسطی را نصب کنید.

حالا می‌توانید قسمت جلویی ریل‌ها را سرجایشان بگذارید.

روش‌های مختلفی برای ساخت کشوهای کمد چوبی وجود دارد. یکی از این روش‌ها این است که ابتدا تخته‌های کناری را در اندازه مناسب ببرید و آنها را سرجایشان قرار بدهید. سپس فاصله بین این دو تخته را اندازه بگیرید تا ابعاد تخته پشتی و کف کشو مشخص بشود. درصد خطای این روش بسیار کم است و به همین خاطر برای مبتدی‌ها بسیار مناسب است. ما هم کشوها را با همین روش ساخته ایم.

قسمت جلویی ریل‌ها را یکبار دیگر بیرون بیاورید و آنها را با پیچ به تخته‌های کناری کشو وصل کنید. یکبار تخته‌های کناری را سرجایشان قرار بدهید و مطمئن شوید راحت داخل ریل‌ها حرکت می‌کنند.

ریل‌ها نمی‌گذارند تخته‌های پشتی کشوها را به سرجایشان وصل کنید. به همین خاطر باید ریل‌ها جلویی را از تخته‌های کناری کشوها باز کنید. برای بیرون آوردن ریل‌ها از داخل بدنه هم می‌توانید از همان گیره پلاستیکی روی ریل کشو استفاده کنید.

گام پنجم : کشوها را بسازید

حالا باید ساخت کشوها را کامل کنید. وقتی کشوها هنوز داخل بدنه کمد هستند با متر فاصله بین دو تخته کناری را اندازه بگیرید. اگر دقیقاً کمد چوبی را با همین ابعاد ساخته باشید، اندازه‌ها دقیقاً همان‌هایی خواهد بود که در مرحله قبل اشاره شد.

دقت کنید که اگر می‌خواهید بدنه کمد را با همین ابعاد ساخته اید اما می‌خواهید اندازه کشوها را کوچکتر کنید، باید از اسپیسر استفاده کنید تا کشوها سرجایشان قرار بگیرند.

بعد از بریدن تخته‌های کشو باید آنها را سنباده بزنید و سپس با چسب بهم بچسبانید. دست آخر هم تخته جلویی کشوها را ببرید و آن را هم پرداخت کنید.

 

گام ششم : تخته جلویی کشوها را بچسبانید

برای نصب تخته‌های جلوی کشوها، باید کمد چوبی را به پشت روی زمین بخوابانید. برای اینکه کشوها کمی‌جلو بیایند و بتوانید تخته‌ها را بچسبانید، چند تکه چوب زیر کشوها قرار بدهید.

حالا کشوها کمی‌بیرون زده اند و خیلی راحت می‌توانید روی لبه تخته‌های کشو چسب بزنید. تخته جلویی را روی بدنه کشو قرار بدهید و بلافاصله جایش را تنظیم کنید. اگر بخواهید می‌توانید بعد از خشک شدن چسب از براکت هم استفاده کنید. اگر اندازه‌ها را دقیق رعایت کرده باشید، باید بین تخته جلویی کشوها 3 میلیمتر فاصله باشد.

بهتر است در حین خشک شدن چسب تخته جلویی، چند آجر روی کشوها بگذارید تا مطمئن شوید تخته‌ها خوب می‌چسبند.

بعد از یک ساعت می‌توانید کمد چوبی را بلند کنید و کشوها را امتحان کنید. اگر هنوز به کمد چوبی رنگ یا روغن جلا نزده اید، با پارچه یا ابر یک لایه روغن به میز بزنید و بعد از خشک شدن رویش را سنباده بکشید. یک لایه دیگر هم روغن بزنید و صبر کنید تا خشک بشود.

کمد چوبی آماده است

همانطور که می‌بینید طراحی و روش ساخت این کمد چوبی طوری است که هیچکدام از پیچ‌ها و اتصالات دیده نمی‌شوند. همین ویژگی باعث میشود بتوانید از این کمد در هر جای خانه که می‌خواهید، استفاده کنید. اگر بخواهید می‌توانید به کشوها دستگیره هم اضافه کنید تا بیرون کشیدن آنها ساده تر بشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *